20 sierpnia 2012

Tęczowy sernik z owocami


Sernik na zimno jest wspaniałym deserem i wyjątkowo łatwym do przygotowania, chyba trzeba by naprawdę bardzo się postarać aby się nie udał :) Serniki na zimno możemy robić na wiele sposobów, możemy użyć twarogu, serków homogenizowanych, śmietany kremówki, jogurtu naturalnego, może być z owocami, bakaliami, czekoladą, jednokolorowy lub jak teraz w kolorach tęczy. Może ta moja tęcza tak nie do końca odpowiada oryginałowi, ale za to sernik jest wyjątkowo smaczny. Nie za słodki, kwaskowy, pełen owoców – w sam raz na letnie upały.


Tęczowy sernik na zimno

Ciasto:
2 jajka
1/3 szklanki cukru
½ opakowania cukru waniliowego
1/3 szklanki mąki pszennej tortowej
2/3 łyżki mąki ziemniaczanej
1/3 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
Masa serowa:
1 kg sera na serniki (kubełkowego)
4 galaretki (niebieska, żółta, czerwona, zielona)
1 galaretka czerwona
20 dag masła
4 łyżki cukru pudru
owoce: jagody, nektarynki, winogrona, truskawki

Ciasto: białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, następnie nie przerywając ubijania dodać cukier. Ubijać do momentu, aż cukier całkowicie się rozpuści. Następnie dodać żółtka i ucierać, aż masa stanie się jasna i puszysta. Mąki wymieszać z proszkiem do pieczenia, przesiać, a następnie dodać do masy jajecznej i delikatnie wymieszać (łyżką). Tortownicę o średnicy 24 cm wyłożyć papierem do pieczenia.  Wlać ciasto i piec w temp 180C około 10-15 minut.
Masa: masło utrzeć z cukrem na puszystą masę, następnie nie przerywając ucierania dodawać ser. Ucierać do momentu połączenia się składników.  Masę serową podzielić na 4 części. Każda galaretkę rozpuścić w 250 ml wody (osobno).  Do pierwszej części masy serowej dodać tężejącą galaretkę i dokładnie wymieszać. 
Na upieczony spód biszkoptowy wylać masę, posypać owocami. Poczekać aż masa stężeje. Następnie przygotować kolejną masę w ten sam sposób.
Czerwoną galaretkę rozpuścić w 500 ml wody, tężejącą wylać a wierzch ciasta. Ciasto przechowywać w chłodnym miejscu.



Układałam w następującej kolejności:
  • czerwona galaretka
  • truskawki
  • masa czerwona
  • winogrona
  • masa zielona
  • nektarynki
  • masa żółta
  • jagody
  • masa niebieska
  • biszkopt


moje uwagi:
  • oczywiście owoce i kolory galaretek mogą zależeć od naszych upodobań smakowych :)
  • najlepiej zastosować sobie trochę rozpiętości czasowej pomiędzy przygotowaniem poszczególnej galaretki, ponieważ jak zaczną nam tężeć w jednym czasie to nie poradzimy sobie za bardzo z układaniem poszczególnych mas :)
  • ciasto wykładać w tortownicy z przypiętymi brzegami, a dodatkowo należy brzegi wyłożyć papierem do pieczenia tak aby wystawał około 3 cm nad brzeg foremki – ponieważ sernik wychodzi dość wysoki i na może nie zmieścić nam się w foremce



8 komentarzy:

  1. O, już go uwielbiam. Zawsze podoba mi się, gdy zwykłe ciasto - choćby sernik - dzięki jednemu dodatkowi zyskuje oryginalny wygląd :)

    OdpowiedzUsuń
  2. ale kolorowy - idealny dla dzieci

    http://sierotkamarysiawkuchni.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  3. Robię ten sernik enty raz, osobiście nie przepadam za połączeniem galaretek z nabiałem, ma to osobliwy kwaskowy posmak, który kojarzy mi się z nie powiem czym (nie chcę obrzydzać innym). Moje dzieci go uwielbiają a ja lubię im go podawać. Same korzyści, ten sernik to witaminowa bomba, ser, owoce i żelatyna. Dzisiaj dałam jagody, gruszki w syropie, brzoskwinie, maliny a na wierzch pod galaretkę truskawki. Nie daję już cukru, czasem dosładzam stewią. Niestety dzisiaj zważyło mi się masło... Po najniższej lini oporu pod spód daję biszkopty lub herbatniki. Dzięki za przepis.

    OdpowiedzUsuń