30 marca 2013

Wesołych Świąt!



Niech te Święta Wielkiej Nocy
spłyną rzeką Boskiej mocy
otuliwszy serca Wasze
wielobarwnym kwieciem marzeń.

Wesołych Świąt! 
życzy Dorota

22 marca 2013

Lasagne z mięsem mielonym i pieczarkami


Lasagne to idealne połączenie makaronu, mięsa, sosu beszamelowego i pomidorowego, pieczarek ... a do tego koniecznie dużo startego, żółtego sera!  Ta domowa jest tak samo dobra jak zamawiana w restauracji, a nawet lepsza ;) i wcale nie ma z nią tak dużo pracy jakby się wydawało.


Lasagne z mięsem mielonym i pieczarkami

450 g mięsa mielonego 
2 średnie cebule
4 ząbki czosnku
puszka pomidorów
sól, pieprz, bazylia, oregano
500 g pieczarek
Sos beszamelowy:
4 łyżki masła
3 łyżki mąki pszennej
2  szklanki mleka
gałka muszkatołowa, sól, pieprz
Sos pomidorowy:
1 puszka całych pomidorów w zalewie
2 ząbki czosnku
sól, pieprz, oregano, bazylia, cukier
Dodatkowo:
makaron do lasagne
żółty ser

W głębokiej patelni rozgrzać olej, wrzucić posiekaną cebulę i podsmażyć do momentu, aż cebula stanie się szklista. Dodać mielone mięso. Smażyć, mieszając od czasu do czasu, aż mięso straci różowy kolor. Dodać przeciśnięty prze praskę czosnek,  pomidory z puszki (jeśli są całe należy je rozdrobnić). Całość smażyć około 10-15 minut, doprawić solą, świeżo zmielonym czarnym pieprzem, cukrem (to ważne, całość nie może być kwaśna) oraz oregano i bazylią. Jeśli sos wyda nam się mało wyrazisty w smaku można dodać nieco koncentratu pomidorowego.
Pieczarki zetrzeć i podsmażyć na oleju na osobnej patelni, doprawić do smaku solą i pieprzem.
Sos beszamelowy:
W garnku roztopić masło, dodać mąkę, mieszać około 1 minuty, po czym dolewać porcjami zimne mleko, cały czas mieszając.  Doprawić do smaku solą, pieprzem i świeżo startą gałką muszkatołową. Cały czas mieszając, na małym ogniu, doprowadzić sos do zgęstnienia. Sos beszamelowy gęstnieje jeszcze po zdjęciu go z ognia (najgęstszy robi się po całkowitym wystudzeniu). W trakcie zagęszczania bardzo łatwo się przypala, dlatego koniecznie trzeba go cały czas mieszać.
Oba sosy muszą być intensywnie przyprawione, wtedy całość będzie miała odpowiedni smak i aromat.
Plastry lazanii najlepiej podgotować (około 4-5 minut) w lekko osolonej wodzie z dodatkiem oleju, wyjąć pół-twarde.

Do płaskiego naczynia żaroodpornego wlać 3-4 łyżki sosu beszamelowego na dno, ułożyć płaty makaronu (ja układałam w naczyniu 3 plastry makaronu na jedną warstwę), które polać kolejnymi 3-4 łyżkami sosu, pamiętając o tym, aby rozprowadzić go na całym makaronie, a następnie wyłożyć na to połowę sosu mięso-pomidorowego, a na nim ułożyć kolejne płaty makaronu. Makaron polać sosem beszamelowym, następnie wyłożyć pieczarki, przykryć ponownie płatami makaronu, polać sosem beszamelowym, resztą sosu mięsno-pomidorowego i przykryć pozostałym makaronem, na którym rozłożyć równomiernie sos beszamelowy w ilości podobnej, jak poprzednio i zetrzeć żółty ser.
Naczynie przykryć folią aluminiową lub pokrywką i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 st.C na około 40 minut.
Lazanie można podawać z sosem pomidorowym.

Sos pomidorowy
Pomidory odsączyć z zalewy, zmiksować blenderem. Dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, doprawić do smaku solą, pieprze, szczyptą cukru oraz suszonymi ziołami: bazylią i oregano. Jeżeli mamy taką możliwość to zioła suszone zamieniamy na drobno pokrojone świeże.





21 marca 2013

Sałatka ze słonecznikiem


Najlepsze w sałatkach jest to, że robi się je bardzo szybko. A i przeważnie wszystkie składniki mamy w domu.  Sałatka smakowała wszystkim co jej próbowali, więc polecam :) 


Sałatka ze słonecznikiem

100 g ryżu
podwójna pierś z kurczaka
1 czerwona papryka
1 puszka kukurydzy
2 średnie ogórki kiszone
100-150 g słonecznika
przyprawa do kurczaka
majonez
olej, sól, pieprz

Ryż ugotować. Pierś z kurczaka pokroić w kostkę, posypać przyprawą do kurczaka, odstawić na około 2 godziny w chłodne miejsce, a następnie podsmażyć na oleju. Słonecznik uprażyć na suchej patelni. Ogórki i paprykę pokroić w kostkę, kukurydzę odsączyć. Wszystkie składniki sałatki połączyć ze sobą, dodać majonez. Doprawić do smaku solą i pieprzem.


16 marca 2013

Sernik z ajerkoniakiem


Wypić czy zjeść? Hmm … oto jest pytanie ;) padło na zjeść i sernik :) Sernik jest przepyszny, wilgotny, gładki, delikatnie słodki, mocno ajerkoniakowy … ale co będę opisywać, jego po prostu trzeba spróbować! :)  Sernik jest błyskawiczny w przygotowaniu, nawet dla tych co stawiają pierwsze kroki w kuchni, więc nie trzeba się obawiać, że może się nie udać.


Sernik z ajerkoniakiem

Spód:
300 g herbatników
100 g orzechów włoskich
125 g masła
Masa serowa:
1000 g twarogu sernikowego
5 jajek
250 g cukru pudru
300 g śmietany 18%
5 łyżeczek mąki pszennej
350 ml ajerkoniaku
Polewa:
50 g gorzkiej czekolady
1 łyżka masła
3-4 łyżki mleka
1 łyżeczka żelatyny
50 ml ajerkoniaku

Spód: Orzechy podprażyć a następnie zmielić lub bardzo drobno posiekać. Herbatniki pokruszyć i dokładnie wymieszać z roztopionym masłem oraz orzechami. Spód foremki (piekłam w tortownicy o śr. 24 cm) wyłożyć papierem do pieczenia, wsypać  masę ciasteczkową i dokładnie docisnąć. Podpiec około 5-7 minut w temp. 180C. Ostudzić
Masa serowa: ser dokładnie wymieszać z cukrem i nie przerywając mieszania dodawać po jednym jajku. W następnej kolejności: wsypać mąkę, wlać śmietanę oraz ajerkoniak. Każdy składnik dodawać gdy wcześniejszy dobrze połączy nam się z serem.  Ja ucierałam masę mikserem na najmniejszych obrotach. Ważne aby po dodaniu każdego składnika nie ubijać zbyt długo masy, ponieważ nie może być ona zbyt napowietrzona. Gotowa masę wylać na podpieczony spód.

Ciasto wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 150C i pieczemy 90-100 minut (boki powinny być ścięte, środek może lekko „dygotać”) Sernik wyjmujemy z piekarnika gdy już nam przestygnie, chłodny wstawiamy na noc do lodówki.

Polewa: czekoladę, masło oraz mleko wkładamy do miseczki, którą ustawiamy na garnuszku z gotującą się wodą. Roztopioną polewę rozprowadzamy na serniku.  Żelatynę rozpuszczamy w odrobinie wody, dodajemy do ajerkoniaku i robimy wzory na czekoladzie.