25 października 2012

Tagliatelle z podgrzybkami i kurczakiem


Tagliatelle z intensywnym sosem grzybowym i kurczakiem. To wspaniałe danie, przygotowane z typowego włoskiego makaronu i sosu grzybowego, w sam raz na Światowy Dzień Makaronu :)
Przepis łatwy do wykonania a przygotowanie go nie wymaga wiele czasu.

                               

Tagliatelle z podgrzybkami i kurczakiem

Składniki na 4-6 porcji
500 g makaronu tagliatelle
1 podwójna pierś z kurczaka
500 g podgrzybków (mogą być mrożone)
1 średnia cebula
200 ml śmietany kremówki (30%)
100 ml bulionu
pęczek natki pietruszki
2-3 ząbki czosnku
sól, pieprz, tymianek
3-4 łyżki masła masło

Grzyby obrać, oczyścić, większe sztuki podzielić na kawałki. Piersi z kurczaka pokroić w dość grubą kostkę. Na patelni rozgrzać 2 łyżki masła, dodać mięso i podsmażyć na złocisty kolor. Następnie kurczaka przełożyć na talerz, a na patelnię dołożyć łyżkę masła i pokrojoną w piórka cebulę, podsmażyć do momentu aż stanie się szklista, następnie dołożyć grzyby. Gdy grzyby się podsmażą podlać bulionem, dodać trochę suszonego tymianku, posolić do smaku oraz doprawić szczyptą pieprzu.  Dusić około 20 minut. Gdy grzyby będą gotowe dodać kurczaka, zalać śmietanka i doprawić do smaku. Gdy śmietana lekko zgęstnieje, wyłączyć palnik pod patelnią. Posiekać natkę pietruszki i odłożyć trochę do posypania dania na koniec, a resztę dodać do potrawy i wymieszać.
W posolonej wodzie ( z niewielką ilością oliwy) ugotować makaron al dente. Przełożyć tagliatelle na patelnię wraz z odrobiną wody, w której gotował się makaron (kluski będą wtedy błyszczące i nie będą się kleić). Podawać podgrzany makaron z sosem, posypany posiekaną natką pietruszki





23 października 2012

Mokka rumowo jajeczna


Za oknem szaro i mgliście, więc proponuje na poprawę humoru mokkę rumowo-jajeczną ;) Kawa jest smaczna i ma fantastyczną piankę, której wyszło baaaardzo dużo :) A że jakiś czas temu zaopatrzyłam się w książeczkę pt „Koktajle” (zawiera ponad 400 przepisów) więc będzie pojawiać się tutaj od teraz pewnie nieco więcej różnych drinków, napoi bezalkoholowych, albo właśnie tak jak dzisiaj kaw z alkoholem :D



Mokka rumowo-jajeczna

4 jajka
4 łyżki cukru pudru
cukier waniliowy
4 łyżki rumu
4 filiżanki mocnego naparu kawy

Jajka bardzo dokładnie utrzeć z cukrem, pod koniec dodając rum. Następnie – miksując na najmniejszych obrotach - powoli wlewać ciepłą kawę. Przed podaniem, do szklanek można ewentualnie włożyć kilka kostek lodu i na nie dopiero wlać przygotowaną kawę.




22 października 2012

Sernik z mlekiem w proszku


Kremowy sernik na zimno. Ale nie taki zwykły sernik, bo z dodatkiem mleka w proszku, które nadaje mu mlecznego smaku. Sernik ten rozpływa się w ustach i wcale nie jest trudny do wykonania.


Sernik z mlekiem w proszku

Biszkopt:
6 jajek
120 g mąki ziemniaczanej
90 g maki pszennej
9 łyżek zimnej wody
150 g cukru
cukier waniliowy
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia   
Masa:
2 kubełki serka waniliowego (2 kg)
2 szklanki mleka w proszku
1 całe jajko
1 żółtko
250 g masła roślinnego
¾ szklanki cukru
6 łyżeczek żelatyny
Dodatkowo:
paczka podłużnych biszkoptów
ok. 400 ml mocnego naparu z kawy

Biszkopt: Białka oddzielić od żółtek. Białka ubić z wodą na pianę, pod koniec dodając cukier i cukier waniliowy i ubijać do uzyskania gęstej lśniącej piany. Następnie nie przerywając ubijania dodawać kolejno po 1 żółtku.  Na koniec dodać przesiane z proszkiem do pieczenia oba rodzaje mąki i wszystko delikatnie wymieszać. Ciasto piec w temperaturze 180 C ok. 25 minut. Po ostudzeniu przekroić na dwa blaty.
Masa: żelatynę namoczyć w około 80 ml zimnego mleka, a następnie – jak napęcznieje – rozpuścić a potem ostudzić. Masło utrzeć na puszystą masę. W osobnym naczyniu jajko, żółtko i cukier utrzeć na gęsty ”kogel-mogel”. Do masy maślanej dodawać po trochu masę jajeczną i nadal ucierać. Następnie dodać serki i mleko w proszku, chwilę razem ucierać do otrzymania gładkiej puszystej masy. Dodać ostudzoną żelatynę i dokładnie razem wymieszać.

Z przygotowanej masy odkładamy kilka łyżek. Na pierwszy blat ciasta wyłożyć połowę serowej masy. Biszkopty namoczyć w kawie i ułożyć na masie. Następnie wyłożyć resztę masy serowej i przykryć drugim blatem ciasta. Wierzch posmarować wcześniej odłożoną masą i posypać czekoladą w proszku.

Moje uwagi:
  • Przygotowując masę najlepiej przed dodaniem do niej żelatyny podzielić ją na pół, i najpierw do jednej dodać połowę żelatyny. Pozwoli nam to spokojnie nasączyć i poukładać biszkopty bez obawy że pozostała masa nam stężeje i nie będziemy mogli jej rozsmarować na cieście.
  • Do naparu z kawy możemy dodać kilka łyżek alkoholu (wódki czy spirytusu)


16 października 2012

Chleb na zakwasie pszennym


Do tej pory piekłam chleby na zakwasie żytnim, ale że kiedyś „nastawiłam” też zakwas pszenny i do tej pory spoczywał sobie spokojnie w lodówce – to postanowiłam sprawdzić jaki wyjdzie z niego wypiek. Chleb pszenny na zakwasie nie zachowuje co prawda tak długo świeżości jak żytni razowy, no i oczywiście ma zdecydowanie inny smak niż też na żytnim zakwasie. Oczywiście jest pyszny – jak to domowy :) , ale ja pozostanę chyba na razie przy tym drugim :)


Chleb na zakwasie pszennym

200 g aktywnego zakwasu pszennego
 300 g mąki pszennej 650
150 g mąki pszennej pełnoziarnistej
90 g maki żytniej 720
350-400 ml letniej wody
½ dużej  cebuli
15 g soli
1 łyżeczka cukru

Cebulę pokroić w drobną kostkę, podsmażyć na złoto na oleju, ostudzić. Wszystkie składniki (oprócz wody) przekładamy do dużej miski. Wyrabiamy ciasto dodając stopniowo wodę,  wszystko około 10 minut. Ciasto powinno być miękkie, elastyczne i odrywać sie od brzegów miski. W razie potrzeby - dodać odrobinę mąki lub wody. Przełożyć do miski posmarowanej olejem i posypanej mąką, odstawić do wyrośnięcia (na około 2 godz). Po tym czasie jeszcze raz wyrobić, przełożyć do foremki, odstawić do ponownego wyrośnięcia (ma podwoić objętość) Wierzch chleba przed pieczeniem posypać ziarnami sezamu. Piekarnik nagrzać do temperatury 230C, wnętrze spryskać wodą, wstawić chleb i piec 15-20 minut w tej temperaturze. Następnie obniżyć do  180C – i piec jeszcze 25-30 minut. 


12 października 2012

Koktajl z gruszką i imbirem


Kolejna propozycja mlecznego koktajlu, tym razem z gruszką i imbirem. Pyszny, pożywny koktajl na jesienne chłody :)


Koktajl z gruszką i imbirem

4 duże gruszki
1 łyżeczka startego korzenia imbiru
1 łyżeczka masła
2 łyżeczki brązowego cukru
3/4 szklanki mleka
4 kostki mlecznej czekolady

Gruszki obrać, pokroić w kostkę. Na patelni roztopić masło - podsmażyć na nim przez około 3 minuty gruszki z cukrem i imbirem. Zostawić do ostygnięcia. Następnie chodną masę zmiksować z mlekiem. Przelać do szklanek, posypać grubo startą czekoladą.